S T U D I A   D O K T O R A N C K I E
INSTYTUTU PODSTAWOWYCH PROBLEMÓW TECHNIKI
POLSKIEJ AKADEMII NAUK


STUDIÓW DOKTORANCKICH w IPPT PAN

I. ZASADY OGÓLNE

§ 1

Studia Doktoranckie w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (zwanym dalej Instytutem) utworzone na podstawie decyzji Sekretarza Naukowego PAN z dnia 11 lipca 1968 roku ma na celu ułatwienie i przyśpieszenie uzyskiwania stopni naukowych doktora z zakresu dziedzin nauk reprezentowanych w Instytucie. Studia prowadzone są na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1990r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58 poz. 249 z późn. zm.) oraz zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu.

§ 2

Studia Doktoranckie (studia stacjonarne i dla pracujących) kształcą specjalistów w zakresie następujących kierunków:
      l. Mechanika
      2. Elektronika - Akustyka
      3. Budownictwo
      4. Budowa i eksploatacja maszyn
      5. Informatyka
      6. Inżynieria materiałowa
W ramach wyżej wymienionych kierunków prowadzone jest również szkolenie w zakresie metod numerycznych z programowaniem.

§ 3

Studia Doktoranckie są podległe Dyrektorowi Instytutu. Szczególne kompetencje Dyrektora w odniesieniu do Studiów są wymienione dalej w §§ 6, 7, 9, 21, 26, 27 i 32.

§ 4

Studiami Doktoranckimi kieruje Kierownik powołany przez Dyrektora Instytutu, spośród osób posiadających tytuł naukowy lub stopień doktora habilitowanego, zatrudnionych w IPPT.

§ 5

Nadzór nad Studiami Doktoranckimi sprawuje Rada Naukowa Instytutu, której Kierownik Studiów składa sprawozdanie raz w roku.

§ 6

Zajęcia na Studiach Doktoranckich związane z kierunkiem studiów organizowane są i prowadzone w oparciu o własną kadrę naukowa Instytutu i własne urządzenia. Instytut może również w razie uzasadnionej potrzeby korzystać z pomocy obcych pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych, angażowanych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, a także z urządzeń należących do innych instytucji na podstawie odpowiedniego porozumienia. Zajęcia o których mowa, mogą być także organizowane wspólnie dla potrzeb studiów doktoranckich, utworzonych dla dwóch lub więcej jednostek.

§ 7

1. Kierownik Studiów w porozumieniu z Komisją d/s Studiów Doktoranckich i z nim wyznacza dla każdego uczestnika Studiów - kierownika naukowego spośród pracowników IPPT niezwłocznie po przyjęciu na Studium.

2. Kierownik naukowy udziela pomocy uczestnikowi Studiów w jego pracy naukowej, w szczególności w obraniu tematu i otwarciu przewodu doktorskiego, opracowaniu harmonogramu pracy doktorskiej, odbywa z nim konsultacje, ocenia postępy w rozwoju naukowym oraz zaawansowaniu pracy doktorskiej i pomaga w jej przygotowaniu, kieruje szkoleniem w zakresie Studiów i poza nim. Kierownik naukowy staje się promotorem rozprawy po jej otwarciu, i zatwierdzeniu go przez Radę Naukowa. Kierownik naukowy jest odpowiedzialny za poziom przygotowania rozprawy oraz poziom wykształcenia jej autora.

3. Dopuszczalna jest zmiana kierownika naukowego w czasie trwania studiów za zgodą Kierownika Studiów.

§ 8

Studia doktoranckie w Instytucie trwają cztery lata. Rok wykładowy rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego. Rok wykładowy dzieli się na dwa semestry: pierwszy trwający od 1 października do 28 lutego i drugi od 1 marca do 30 czerwca. Okres od 1 lipca do 30 września przeznaczony jest na zajęcia wyznaczone na ten czas uczestnikowi studiów przez kierownika naukowego oraz urlop w wymiarze przysługującym pracownikom naukowo-badawczym Instytutu. Uczestnicy mogą być przyjmowani w innych terminach, jeśli w konkretnych przypadkach kierownik naukowy uzna za możliwe zorganizowanie zajęć przygotowawczych w okresie do rozpoczęcia najbliższego semestru.



II. PROGRAM I PRZEBIEG STUDIÓW

§ 9

Szczegółowy program Studiów ustala Kierownik studiów po zasięgnięciu opinii Komisji d/s Studiów Doktoranckich.

§ 10

Program studiów zostaje ustalony indywidualnie do każdego doktoranta przez kierownika naukowego w porozumieniu z Kierownikiem studiów doktoranckich.

§ 11

Program studiów obejmuje:
1.zajęcia obowiązkowe,
2. inne zajęcia włączone do programu studiów,
3. studia indywidualne i indywidualną pracę badawczą, pod bezpośrednią kontrolą kierownika naukowego,
4. konsultacje z kierownikiem naukowym związane z programem studiów.

§ 12

Łączna liczba godzin zajęć obowiązkowych w ramach 4-ro letnich studiów doktoranckich niezależnie od pracy naukowo-badawczej uczestnika studiów nie powinna przekraczać 400 godzin. W ramach tych godzin na zajęcia obowiązkowe z dyscypliny podstawowej związanej z kierunkiem studiów winno przypadać 280 godzin, a na zajęcia nieobowiązkowe z przedmiotów uznanych przez kierownika naukowego, np. lektoraty z języków obcych, zajęcia z przedmiotów pomocniczych związanych z tematyka pracy doktorskiej do 120 godzin.

§ 13

Uczestnicy studiów obowiązani są do:

1. udziału w pracach naukowo-badawczych placówki w zakresie problematyki związanej z realizacja pracy doktorskiej,

2. systematycznej pracy naukowej związanej z terminowym opracowaniem rozprawy doktorskiej i składania egzaminów i zaliczeń według. ustalonego harmonogramu,

3. uczestniczenia w zajęciach ustalonych w indywidualnym programie studiów, a także prowadzenia zajęć dydaktycznych, jeżeli kierownik naukowy uzna to za wskazane,

4. brania udziału w zebraniach naukowych, konferencjach, kursach itp. wskazanych przez kierownika naukowego,

5. składania w terminach wyznaczonych przez kierownika naukowego sprawozdań ż przebiegu swojej pracy nad rozprawę doktorską i referowanie etapów pracy na seminariach doktorskich.

§ 14

Przebieg studiów jest kontrolowany, w szczególności obowiązują następujące rygory:

l. uczestnik studiów doktoranckich obowiązany jest zdać egzamin z każdego zajęcia obowiązkowego po jego ukończeniu,

2. warunkiem wpisu na każdy następny rok studiów jest zaliczenie wszystkich zajęć obowiązkowych roku poprzedniego oraz uzyskanie ogólnej pozytywnej oceny kierownika naukowego w zakresie studiów indywidualnych i pracy badawczej.

W uzasadnionych przypadkach Kierownik Studiów może udzielić uczestnikowi urlop na czas określony.

§ 15

Program studiów jest ustalony pisemnie na początku każdego semestru przez kierownika naukowego w porozumieniu z Kierownikiem Studiów Doktoranckich (odnośnie karty programu wg ustalonego wzoru otrzymują w odpisie: doktorant, Kierownik Studiów Doktoranckich). Doktorant otrzymuje indeks do którego dokonuje wpisu zajęć każdego semestru na podstawie "Programu studiów". W indeksie wpisuje się dane osobowe, przebieg studiów, wyniki egzaminów i inne informacje związane ze studiami.

§ 16

Program studiów każdego uczestnika Studiów Doktoranckich powinien obejmować:

1. ustalenie tematu rozprawy doktorskiej w ciągu drugiego semestru studiów,

2. otwarcie przewodu doktorskiego nie później niż na 5 semestrze studiów,

3. wykonywanie pracy doktorskiej zgodne z harmonogramem ustalonym przez kierownika naukowego.

§ 17

1. Uczestnik studiów, który nie wykazuje się dostatecznymi postępami w pracy naukowej, lub nie zalicza w przewidzianych terminach egzaminów zostaje skreślony z listy uczestników Studiów Doktoranckich.

2. O skreśleniu ze studiów doktoranckich orzeka Dyrektor Instytutu na wniosek Kierownika Studiów.

§ 18

Skreślenie z listy doktorantów powoduje utratę stypendium. Wypłatę stypendium wstrzymuje się z dniem pierwszym miesiąca następującego po wydaniu ostatecznej decyzji o skreśleniu.


III. UCZESTNICY STUDIÓW I WARUNKI PRZYJĘCIA

§ 19

O przyjęcia na studia doktoranckie ubiegać się może kandydat który:

l. ukończył studia wyższe uzyskując tytuł magistra, magistra inżyniera lub inny równorzędny,

2. w wyjątkowych przypadkach gdy ukończył studia zawodowe w szkole wyższej i osiągnął rezultaty, świadczące o szczególnych uzdolnieniach do pracy naukowej

§ 20

Przyjęcie na studia doktoranckie uwarunkowane jest pozytywnym wynikiem rozmowy kwalifikacyjnej, która wykazać ma uzdolnienia i zainteresowania kandydata pracą naukowa, dobre przygotowanie do studiów doktoranckich w obranej dziedzinie oraz znajomość języka obcego, przydatnego w danej specjalności. Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza komisja powołana przez Kierownika Studiów.

§ 21

Warunki i termin przyjęcia na studia doktoranckie podawane są do publicznej wiadomości w formie ogłoszeń prasowych lub na stronie internetowej i ogłoszeń wywieszanych w Instytucie. Przyjęcia kandydatów na studia doktoranckie mogą być również przeprowadzane w drodze konkursów.

§ 22

Na studia doktoranckie mogą być także przyjmowane osoby, które będą odbywały studia łącząc je z pracą zarobkową. Na studia doktoranckie mogą być przyjęte osoby, które otrzymują fundowane stypendium. doktoranckie na mocy odrębnych przepisów.

§ 23

Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia doktoranckie winien złożyá w Instytucie następujące dokumenty:

l. Podanie do Dyrekcji i Kierownictwa Studiów Doktoranckich,

2. Kwestionariusz osobowy wg obowiązującego w Instytucie wzoru,

3. Kartę informacyjną o przebiegu studiów naukowych i pracy (naukowej, pedagogicznej, zawodowej) wg ustalonego wzoru,

4. Życiorys,

5. Odpis dyplomu wyższej uczelni (wyższej szkoły zawodowej lub studiów równorzędnych).


IV. STYPENDIA I UPRAWNIENIA

§ 24

Uczestnicy Studiów Doktoranckich w IPPT PAN mogą uzyskać stypendia na czas odbywania studiów. Dyrektor Instytutu decyduje o przyznaniu i wysokości stypendium doktoranckiego.

§ 25

Stypendia wypłacane są z góry począwszy od 1-go miesiąca następującego po przyjęciu lub włączeniu do Studiów Doktoranckich oraz spełnieniu warunków formalnych (złożenia zaświadczenia pracy lub oświadczenia o nie pobieraniu gdzie indziej wynagrodzenia).

1. Stypendium wypłacane jest miesięcznie z góry.

2. Stypendium wypłacane jest również w okresie niezdolności do uczestniczenia w studiach wskutek choroby, sprawowania opieki nad dzieckiem lub innymi chorymi członkami rodziny albo korzystania z urlopu macierzyńskiego przez okres odpowiadający okresowi wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

§ 26

Stypendyście przysługuje oprócz stypendium dodatek na członków rodziny w wysokości i na zasadach przewidzianych dla zasiłków rodzinnych dla pracujących Stypendyście przysługuje również dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia w wysokości i na zasadach obowiązujących w Instytucie, o ile rodzaj zajęć na studiach uzasadnia przyznanie dodatku. Dodatki, o których wyżej mowa wypłaca jednostka przyznająca stypendium. Ponadto uczestnik studiów doktoranckich uprawniony jest do:

1. korzystania ze świadczeń społecznych służb zdrowia,

2. korzystania z zakładowego funduszu socjalnego i zakładowej działalności socjalnej,

3. zwrotu kosztów podróży związanych z realizacja tematu rozprawy doktorskiej,

4. uczestniczenia w konferencjach naukowych, sympozjach, szkołach, kursach językowych w kraju i zagranicą oraz do korzystania z krótkoterminowych stażów zagranicznych na zasadach przewidzianych dla pracowników Instytutu, o ile kierownik naukowy uzna wyjazd za niezbędny dla realizacji pracy doktorskiej.


V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 27

Zasady wynagrodzenia pracowników naukowo-badawczych PAN sprawujących funkcje Kierownika Studiów Doktoranckich oraz prowadzących zajęcia na Studiach Doktoranckich regulują odrębne przepisy.

§ 28

Sprawy, o których w myśl regulaminu decyduje Dyrektor Instytutu, są załatwiane w trybie zarządzeń wewnętrznych Dyrektora i podawane do wiadomości zainteresowanych. W tym samym trybie są załatwiane sprawy organizacyjno-administracyjne studiów.

§ 29

Zmiany regulaminu wymagają zasięgnięcia opinii Rady Naukowej.



Powrót do strony głównej Studiów / POLSKA AKADEMIA NAUK/ IPPT